Dalyan 5100

Dalyan  5100

 

Dalyan Bölgesi Dalyan’ in tümüyle kendine özgü cografi ve ekonomik özellikleri ve buna bagli olarak özel bitki türleri ve deniz ürünleri ile içinde yer aldigi bölgeden farkli oldugu hemen fark edilir. Bu farkliligi tarihi degerler daha da derinlestirir.

Dolayisiyla doga ve tarihin kucaklastigi gizli bir yeryüzü cennetidir.Ilk kez Anadolu’ya tutkun ünlü hikayeci ve romanci Halikarnas Balikçisi (Cavit Sakir Kabaagaçli)ve taninmis yazar ve çevirmen Azra Erhat’ i n kalemi ile ünlenmistir. Dalyan, iklimin mavi yolculuklarinda bir ugrak yer idi.

Henüz insan eli degmemis dogasi, tarih öncesine ait kaplumbagalari ve Kaunos antik kentiyle Dalyan, 1987 yilina kadar sadece uzmanlarin ve meraklilarin dikkatini çeken,bu tarihten sonra birdenbire dünyada ve Türkiye’de ünlenen bir bölge haline dönüsmüstür.Siradan turistin yani sira, alisilmis tatil kaliplarinin disinda özel meraklarini tatmin etmek isteyen doga severlerin de tercih ettigi ideal bir yöredir.

İztuzu Plaj ve Caretta Caretta

Mükemmel bir yüzme plajı olan İztuzu (Turtle) Plajı, deniz kaplumbağasının Akdeniz’deki yuvalama alanlarından biridir ve onu korumak için özel kurallar uygulanır. İztuzu Plajı tekne ile yaklaşık 30 dakika uzaklıktadır. Plaja otobüsle de  ulaşılabilir ancak tekne gezisi çok daha harika ve daha keyifli. Tekne gezisi, sizi nehir deltasına, uzun sazlıkların ve doğal terrapinlerin üzerinden 4km’lik ince beyaz kumlara ulaşana kadar götürür. Denize nazikçe rafa giren ince, altın rengi kumdan oluşan harika bir sahildir.

Bilimsel imparatorlar Dalyan çevresindeki tek ünlü bölge halkı değildir. İztuzu Plajı’nda, kameralarınızı efsanevi deniz kaplumbağası kaplumbağaları için hazır bulundurun. Denizin bu zarif devleri her yıl mayıs ve ekim ayları arasında yumurtalarını bırakmaya giderler.

 

 

 

 
Elitur Turizm Org. ve Tic. A.Ş © 2021 - Beta Bilişim
Kullanım deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Sitemizi ziyaret etmeye devam ederek, çerez politikamızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi
TAMAM